105. rocznica powrotu Powiatu Rawickiego do Polski – uroczyste obchody w Rawiczu

 105. rocznica powrotu Powiatu Rawickiego do Polski – uroczyste obchody w Rawiczu

105. rocznica powrotu Powiatu Rawickiego do Polski – uroczyste obchody w Rawiczu

17 stycznia 1920 roku to szczególna data dla mieszkańców Powiatu Rawickiego. To właśnie tego dnia, po latach zaborów, region powrócił do odrodzonej Polski. W 2025 roku przypada 105. rocznica tych wydarzeń, które upamiętniono uroczystościami zorganizowanymi przez społeczność lokalną.

Akademia w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu

Główne obchody odbyły się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, a jej centralnym punktem była prelekcja historyczna pt. „Międzynarodowy aspekt odzyskania przez Polskę niepodległości i włączenia Powiatu Rawickiego do odrodzonej Ojczyzny”. Wykład przypomniał uczestnikom o kluczowych wydarzeniach i międzynarodowym kontekście procesu odzyskania niepodległości.

Przemarsz i hołd pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego

Po akademii odbył się przemarsz uczestników, w którym wzięli udział uczniowie klas mundurowych oraz reprezentacje szkół ponadpodstawowych Powiatu Rawickiego. Towarzyszyły im poczty sztandarowe. Wspólnie udali się pod Pomnik Żołnierza Polskiego w Rawiczu, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość regionu.

Wyjątkowi goście uroczystości

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym:

  • Wojciech Ziemniak – Senator RP,
  • Lidia Czechak – Poseł na Sejm RP,
  • Barbara Oliwiecka – Posłanka RP,
  • Alicja Łuczak – Poseł na Sejm RP,
  • Jan Dziedziczak – Poseł na Sejm RP.

W imieniu Wiesława Szczepańskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wiązankę złożyli: Agnieszka Pawlicka, dyrektor biura poselskiego, oraz Dawid Górski, asystent społeczny. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele powiatowych i gminnych samorządów, szkół, jednostek powiatowych, służb mundurowych, duchowieństwa oraz organizacji politycznych.

Powrót do historii i lokalnej tożsamości

  1. rocznica powrotu Powiatu Rawickiego do Polski była nie tylko okazją do refleksji nad historią, ale także do umacniania tożsamości lokalnej i poczucia wspólnoty mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji wydarzenie było pięknym świadectwem pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

źródło: Powiat Rawicki 

Related post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *