Przewrót zaczyna się w Rawiczu. Adrianna Kaczmarek z Nagrodą Przewroty

Przewrót zaczyna się w Rawiczu. Adrianna Kaczmarek z Nagrodą Przewroty
Adrianna Kaczmarek – dyrektorka Rawickiej Biblioteki Publicznej znalazła się wśród laureatów tegorocznej edycji Nagrody Przewroty, przyznawanej przez Centrum Nauki Kopernik. To wyróżnienie przyznawane jest innowacyjnym inicjatywom edukacyjnym.
Kapituła honorowa nagrodziła Kurs dokształcający dla położnych „Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej” w kategorii ogólnopolskiej oraz Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie w kategorii lokalnej. W ręce rawiczanki trafiła Nagroda Specjalna – wyjątkowe wyróżnienie od zespołu Kopernika dla osób współpracujących z Centrum i inspirujących swoim codziennym zaangażowaniem w edukację.
Adrianna Kaczmarek z empatią, wrażliwością i otwartością na innych tworzy przestrzeń edukacyjną dostępną dla wszystkich: seniorów, dzieci, młodych dorosłych i osób zagrożonych wykluczeniem. Dzięki jej zaangażowaniu, w Rawickiej Biblioteki Publicznej powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki. Adrianna to liderka, która codzienną pracą udowadnia, że edukacja oparta na relacjach, empatii i zaufaniu ma realną moc zmieniania świata. Udowadnia, że kluczem do sukcesu w edukacji i animowaniu kultury jest uważność na drugiego człowieka – jego potrzeby, potencjał i marzenia. Wierzy, że trwała zmiana zaczyna się od zaufania: do ludzi, ich kompetencji, ciekawości świata. Podkreśla, jak ważne jest, by działać razem, otwarcie słuchać, być elastycznym, unikać utartych schematów i… mieć w sobie odrobinę twórczego szaleństwa.
„Adrianna inspiruje – każdy może zobaczyć w niej siebie. Dzięki takim ludziom przewrót w edukacji się udaje” – podkreślali członkowie kapituły Nagrody Specjalnej Przewroty.
Edukacja, która rodzi się z uważności
Takie miejsca jak rawicka SOWA powstają dzięki odwadze – by próbować, zmieniać i wychodzić poza ramy. Uczą sprawczości, inspirują do działania i pozwalają każdemu poczuć się częścią wspólnoty.
To wyróżnienie ma szczególną wagę – ukazuje liderkę, która tworzy i rozwija lokalne inicjatywy, chętnie współpracując z regionalnymi instytucjami, organizacjami czy przedsiębiorcami. Adrianna wraz ze swoim zespołem działa także aktywnie współtworząc ogólnopolską sieć edukacyjną Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To właśnie Rawicka Biblioteka Publiczna stała się jednym z 50 miejsc w całej Polsce, które wspólnie z Centrum Nauki Kopernik budują nową jakość w edukacji: otwartą, interdyscyplinarną i zakorzenioną w potrzebach lokalnej społeczności – podkreśla dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik.
Adrianna Kaczmarek potrafi dostrzec i docenić potencjał innych, dać im przestrzeń do rozwoju. Jej działania pokazują, że edukacja może być angażująca, bliska ludziom i naprawdę zmieniać rzeczywistość.
Nasze działania mogą wydawać się niewielkie, ale mają realny wpływ na codzienność mieszkańców. Tworzymy przestrzeń, która wspiera kreatywność, ciekawość, budowanie więzi i współdziałanie. Cieszę się, że zostało to dostrzeżone – deklaruje laureatka Nagrody Specjalnej Przewroty – Strefa SOWA działa w Rawiczu od dwóch lat. To miejsce, w którym dzieci uczą się przez eksperymentowanie, młodzież rozwija swoje zainteresowania, a dorośli odkrywają na nowo radość z poznawania świata. Wspólnie z moim zespołem napędzamy się do działania, tworząc takie inicjatywy jak: „Umówieni na wieczór” (dla dorosłych i młodzieży), „Rozwojowa kawka dla mamy”, „Strefa Seniora: Umysł w akcji”, „LEGOteka”, a także Rawickie Dni Fantastyki RAWiKON, które z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników. Właśnie przekształcamy nasz Klub Odkrywców w Klub Młodego Odkrywcy, dołączając tym samym do kolejnej sieci edukacyjnej, którą wspiera Centrum Nauki Kopernik.
Adrianna Kaczmarek to liderka, która rozumie, jak ważne jest tworzenie sieci współpracy – zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Poprzez szerokie działania Rawickiej Biblioteki Publicznej łączy instytucje kultury, edukacji, nauki i sztuki w spójną sieć wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń.
Cichy przewrót, który naprawdę działa
Nagroda Specjalna Przewroty to symbol uznania cichej, ale konsekwentnej pracy – opartej na relacjach, empatii i odwadze. Nie tylko Adrianny, ale także całego zespołu Rawickiej Biblioteki Publicznej, który zmienia instytucję kultury w miejsce realnego wpływu na edukację, więzi społeczne i jakość życia.
W Rawiczu dzieje się przewrót. Cichy, ale realny. I potrzebny bardziej niż kiedykolwiek.
Partnerzy i patroni II edycji Nagrody Przewroty:
Partner Główny Nagrody Przewroty: KGHM Polska Miedź
Partner Nagrody Przewroty: BASF
Partner Wspierający Nagrody Przewroty: Fundacja Deloitte
Patroni medialni: Polsat News, Interia, Tygodnik Powszechny, Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Czwórka, Strefa Edukacji, Nasze Miasto
Patronat honorowy nad Nagrodą Przewroty objęła Ministra Edukacji.